Mastitis

Wraz ze wzrostem wydajności mlecznej krów, wzrosła również liczba problemów, z którymi codziennie borykają się hodowcy i lekarze weterynarii. Jednym z nich jest zapalenie gruczołu mlekowego u bydła.

Mastitis u krów mlecznych powoduje znaczne straty ekonomiczne w stadach. Przyczynia się do zmniejszenia wydajności mlecznej, wzrostu kosztów leczenia i pracy, wyższego wskaźnika brakowania, co ostatecznie przekłada się na duży wpływ na dobrostan bydła.

Zarządzanie problemem mastitis wymaga wieloaspektowych działań i opiera się na 4 głównych filarach: systemie udojowym, rutynie doju, środowisku i zdrowiu gruczołu mlekowego, tj. monitorowaniu liczby komórek somatycznych u poszczególnych krów i na poziomie stada, zapobieganiu, diagnozowaniu, ukierunkowanym leczeniu, zarządzaniu okresem zasuszania.

Zrozumienie mastitis

Kompleksowe podejście

Odpowiednia opieka

Wraz z rozwojem gospodarstw i pojawieniem się obór wolnostanowiskowych zmieniły się drogi zakażenia gruczołu mlekowego. Szczególnie okres przejściowy jest kluczową fazą nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla utrzymania mastitis pod kontrolą. Uważne obserwowanie krów w pierwszych miesiącach laktacji i optymalizacja warunków ich utrzymania przekłada się na poprawę ogólnej wydajności gospodarstwa.

Wczesne wykrycie choroby

Diagnozowanie wiodących patogenów wywołujących mastitis na poziomie gospodarstwa odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu ukierunkowych decyzji dotyczących leczenia. Reguralne badania przesiewowe i dokumentacja danych na temat wrażliwości patogenów pozwalają określić trendy oraz wcześnie wykryć ewentualne zmiany. Pozwala to zidentyfikować drogi przenoszenia się bakterii i dostosować protokoły leczenia do aktualnej sytuacji.

Leczenie

Skuteczne i ukierunkowane leczenie mastitis zależy od identyfikacji patogenu i wyboru właściwej substancji czynnej dla danego przypadku. Zgodnie z ogólną zasadą, krowy we wczesnej laktacji mają wyższe wskaźniki wyleczeń niż krowy w późnej laktacji — szczególnie w przypadku patogenów zakaźnych. Kluczem do odpowiedzialnego stosowania antybiotyków jest wczesne rozpoznanie chorych zwierząt (tzw. świeże zakażenia) i niezwłoczne podjęcie leczenia.

Prawidłowa technika pobierania próbek mleka jest podstawą do przeprowadzenia właściwej diagnozy. Znajomość czynnika chorobotwórczego i jego wrażliwość ma kluczowe znaczenie dla wyboru właściwego leczenia. Zebranie wszystkich danych na poziomie stada pomaga opracować protokół leczenia, który będzie odpowiadał potrzebom konkretnego gospodarstwa. Opracowanie protokołów leczenia i znajomość wiodących patogenów zapewnia szybkie podjęcie działań w zakresie leczenia.

Standardowy protokół można później zweryfikować w oparciu o wyniki laboratoryjne i w razie potrzeby zmodyfikować. Ukierunkowane leczenie jest niezbędne, ale inne czynniki są również bardzo ważne. Działania podjęte przez lekarza weterynarii wymagają wsparcia i gotowości hodowcy do wprowadzenia potrzebnych ulepszeń. Zmiany te mogą obejmować rutynę doju, przegląd systemu udojowego, modyfikację żywienia, brakowanie zwierząt, które prawdopodobnie nie wyzdrowieją, jak również zapewnienie odpowiednich warunków środowiskowych.

Ostateczny sukces zależy od ścisłej współpracy hodowcy i lekarza weterynarii - opanowanie problemu mastitis wymaga podjęcia wielopłaszczyznowych działań.

W przypadku przewlekłego i ostrego zapalenia wymienia kładziemy duży nacisk na precyzyjne i skuteczne leczenie, aby wspierać odpowiedzialne stosowanie antybiotyków i leczyć tylko wtedy, gdy jest to konieczne z medycznego punktu widzenia. Elastyczność i wygoda stosowania naszych produktów sprawiają, że jest to łatwiejsze zarówno dla lekarzy weterynarii, hodowców i pacjentów. Dechra wspiera zasadę „One Health”. Chcemy wzmocnić pozycję lekarzy weterynarii i hodowców bydła w zwalczaniu oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, zapewniając im wiedzę, praktyczne narzędzia i wsparcie diagnostyczne.

Wsparcie

Pytanie ogólne

Zarejestruj się i weź udział w naszym BEZPŁATNYM kursie na Dechra Academy!