Czym jest procedura OTI?

Dbając o dobro naszych czworonogów i prawidłową diagnostykę oraz leczenie chorób uszu, w oparciu o międzynarodowe wytyczne, stworzyliśmy wraz z wybitnymi polskimi dermatologami Procedurę OTI. Skrót OTI wywodzi się od łacińskiego słowa otitis, czyli zapalenia ucha, a sam projekt odnosi się do standardów postępowania w chorobach uszu u psów.

Czym jest otitis externa?

Otitis externa, czyli zapalenie ucha zewnętrznego, to choroba przewodu słuchowego (czasem również obejmująca małżowinę uszną), której pojawienie się niemal zawsze warunkowane jest przez inny problem (np. choroby alergiczne, endokrynologiczne, ciała obce, dostanie się wody do ucha), dlatego niezwykle ważne jest sumienne przygotowanie się opiekuna psa do wywiadu dermatologicznego. Choroba najczęściej dotyczy obojga uszu, jednak zdarzają się przypadki jednostronne.

Jakie są objawy zapalenia ucha zewnętrznego?

 • Nieprzyjemny zapach z uszu
 • Drapanie uszu lub potrząsanie głową
 • Przekręcanie głowy
 • Wypływ z uszu
 • Obrzęk lub zaczerwienienie skóry uszu
 • Niechęć do dotyku głowy

Diagnostyka

Samo zaburzenie w obrębie skóry ucha może być wikłane różnymi mikroorganizmami, co lekarz weterynarii z łatwością sprawdzi wykonując badanie cytologiczne pod mikroskopem. Mogą to być patogeny z zewnątrz bądź mikroorganizmy fizjologicznie znajdujące się na skórze ucha psa, a namnażające się w związku z zaburzeniem środowiska ucha. Najczęściej dochodzi do zapalenia z zakażeniem bakteryjnym (bakterie ziarniaki lub/i pałeczki), drożdżakowym (Malassezia), mieszanym bakteryjno-drożdżakowym bądź zapalenia jałowego (np. woszczynowe zapalenie skóry ucha, bez udziału mikroorganizmów). Z tego względu diagnostyka mikroskopowa jest niezwykle istotna, aby wybrać prawidłowy lek. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może zaproponować inne badania dodatkowe np. posiew mikrobiologiczny, jednak aktualną i niezbędną podstawą do diagnostyki pozostają: szczegółowy wywiad ogólny i dermatologiczny, badania mikroskopowe (cytologiczne, trichogram i inne) oraz otoskopowe (obejrzenie przewodu słuchowego otoskopem).

Aby terapia uszu była skuteczna, należy:

 • Przeprowadzić szczegółową diagnostykę
 • Wprowadzić prawidłowe leczenie celowane
 • Odkryć przyczynę podstawową problemu
 • Dokonywać regularnych kontroli

Pomijając którykolwiek z powyższych punktów, możemy sprawić, że terapia będzie nieskuteczna. Kluczowe w całym procesie jest sumienne przestrzeganie zaleceń lekarza. Dlatego też przygotowaliśmy dokładne wytyczne dotyczące całego procesu diagnostyki i leczenia. To właśnie z nimi zostały zapoznane certyfikowane przez nas zakłady lecznicze dla zwierząt, o których wspominamy niżej.

Zakończenie terapii

Należy pamiętać, że bardzo często terapia podtrzymująca uszu psa będzie trwała całe jego życie! Jest to związane z tym, że często trudnym, wręcz niemożliwym jest określenie przyczyny wywołującej zapalenie ucha. Lekarz weterynarii może zaproponować regularne oczyszczanie uszu płynem dobranym indywidualnie do pacjenta bądź terapię weekendową miejscowymi preparatami przeciwzapalnymi i keratoplastycznymi, bez stosowania antybiotyku.

Popularne stwierdzenie - lepiej zapobiegać niż leczyć – ma swoje odzwierciedlenie również w przypadku psich uszu. Powtarzające się zakażenia, czy to ze względu na brak określenia przyczyny problemu, czy niestosowanie się do zaleceń lekarza (terminów wizyt kontrolnych, stosowania preparatów prewencyjnych), i nadużywanie antybiotyków prowadzi do pojawiania się wielolekoopornych bakterii, które są realnym i narastającym zagrożeniem dla życia zwierząt i ludzi.

Certyfikacja zakładów leczniczych dla zwierząt

Aby uzyskać certyfikat w leczeniu otitis externa, lekarze weterynarii z wybranych placówek powinni:

- Postępować według wytycznych Procedury OTI, a w szczególności:

 • zbierać rozszerzony wywiad dermatologiczny (otologiczny)
 • wykonywać badania otologiczne (m.in. otoskopowe i cytologiczne) oraz, gdy wymagane, badania dodatkowe
 • wprowadzać leczenie adekwatne do stanu pacjenta
 • sugerować prawidłowy schemat wizyt kontrolnych
 • poszukiwać przyczyny pierwotnej otitis
 • zapobiegać nawrotom choroby

- Uczestniczyć w wybranych szkoleniach z Akademii Dechra oraz korzystać z tej wiedzy w praktyce

- Wykorzystywać niezbędne akcesoria (szczoteczki cytologiczne, barwniki, otoskop itp.)

- Stosować wiadomości z podręcznika przygotowanego przez lek. wet. Joannę Karaś-Tęczę i lek. wet. Joannę Dawidowicz Choroby ucha zewnętrznego psów i kotów. Atlas cytologiczny dla lekarzy weterynarii.

Kto jest autorem procedury?

Projekt OTI zainicjowała firma Dechra Veterinary Products. Autorami procedury są: Joanna Karaś-Tęcza (Gabinet dermatologiczny dla psów i kotów Dermawet, Warszawa) oraz Klaudia Majcher (Dechra Veterinary Products, Animal Care Center, Warszawa). Zatwierdzili ją krajowi specjaliści w dziedzinie dermatologii: Dorota Pomorska-Handwerker (Lubelska Poliklinika, Lublin) oraz Jarosław Popiel (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu).

Nasze certyfikowane lecznice

Województwo zachodniopomorskie

keyboard_arrow_up