Odrobaczanie

Zwalczanie pasożytów: kluczowy element w osiągnięciu wysokiej produkcyjności zwierząt

Pasożyty, takie jak glisty, mogą powodować problemy zdrowotne i zmniejszać produkcyjność zwierząt, prowadząc do strat ekonomicznych dla hodowców. Nawet przy zachowaniu wysokich standardów bioasekuracji, pasożyty mogą wpływać zarówno na wydajność stada, jak i dobrostan zwierząt.

Diagnostyka inwazji pasożytniczych trzody i drobiu

Inwazje pasożytnicze są bardzo powszechne i mogą mieć znaczący wpływ na opłacalność hodowli, dlatego tak ważne jest, aby je leczyć.

Z drugiej strony należy mieć na uwadze częstotliwość odrobaczania, aby uniknąć niepotrzebnych zabiegów. Przeprowadzanie odrobaczania częściej niż to konieczne zwiększa koszty i niesie za sobą ryzyko, że pasożyty rozwiną oporność.

Dlatego systematyczna i właściwa diagnostyka ma kluczowe znaczenie przy opracowywaniu optymalnego programu kontroli inwazji pasożytniczych.

Odrobaczanie jest ważną praktyką, mającą na celu kontrolę i zapobieganie inwazjom pasożytniczym.

Zapobieganie inwazjom pasożytniczym

Od momentu, gdy zwierzęta spożyją jaja inwazyjne, musi minąć kilka tygodni, aby z jaj rozwinęły się kolejne formy dojrzałe produkujące jaja. 

Ten czas definiuje się jako okres prepatentny, różni się on w zależności od gatunku pasożyta i ma kluczowe znaczenie przy planowaniu właściwego programu odrobaczania. 

Jeśli odstępy między odrobaczaniem są dłuższe niż okres prepatentny, zmniejszenie liczby jaj w środowisku jest niemożliwe.

 

Leki przeciwpasożytnicze dla trzody i drobiu

Lek przeciwpasożytniczy o innowacyjnej formule dołącza do portfolio produktów SoluStab.

SoluStab to niezawierające laktozy, wysokiej klasy produkty rozpuszczalne w wodzie. Ich wyjątkowa formuła zapewnia optymalną równowagę między rozpuszczalnością a stabilnością.

 

keyboard_arrow_up