Nadczynność tarczycy

Hormony tarczycy są wytwarzane w tarczycy, która składa się z dwóch płatów znajdujących się po obu stronach tchawicy. Nadczynność tarczycy występuje, gdy jeden lub oba płaty ulegają powiększeniu. To powiększenie prowadzi do nadprodukcji hormonów tarczycy. Przyczyny występowania zmian w obrębie tarczycy nie są w pełni poznane. W 98% przypadków rozrost płata bądź płatów jest łagodny. W takich przypadkach rozpoznanie i leczenie są na ogół proste i skuteczne. Jednak w pozostałych 2% przypadków powiększenie jest spowodowane złośliwym rozrostem tarczycy. Niezależnie od przyczyny powiększenia, efekt jest taki sam: wytwarzane są nadmierne ilości hormonów tarczycy, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u kota.

Częste objawy:

 • Zwiększony apetyt, żarłoczność

 • Utrata masy ciała, często zaawansowana

 • Zwiększone przyjmowanie płynów

 • Częste oddawanie moczu

 • Niepokój i drażliwość

 • Sporadyczne wymioty

 • Biegunka

 • Słaba jakość okrywy włosowej

Badanie fizykalne

W niektórych przypadkach powiększony płat tarczycy jest wyczuwalny na szyi kota. Czasami również tarczyca nie jest łatwo wyczuwalna. Dzieje się tak, gdy tkanka tarczycy znajduje się w innym miejscu, zwykle w klatce piersiowej kota.

Diagnostyka

Aby potwierdzić rozpoznanie, konieczne jest badanie krwi w celu pomiaru poziomu T4. Chociaż zarówno hormony T4, jak i T3 są wytwarzane w nadmiarze u kota z nadczynnością tarczycy, pomiar całkowitej T4 jest najdokładniejszym dostępnym testem. Ponieważ większość kotów z nadczynnością tarczycy jest starsza, należy również przeprowadzić kompleksowe badania krwi i moczu, aby ocenić czynność narządów i upewnić się, że nie mają innych problemów. Choroba nerek, chociaż nie jest bezpośrednio związana z nadczynnością tarczycy, może rozwinąć się w tym samym czasie, ponieważ obie choroby są powszechne u starszych kotów. Badania krwi i analiza moczu są ważne, ponieważ inne schorzenia mogą wpływać na skuteczne leczenie nadczynności tarczycy, a także mogą powodować szkody w organizmie kota.

Leczenie

Terapia farmakologiczna jest pierwszym krokiem w większości przypadków nadczynności tarczycy u kotów. Tiamazol jest lekiem przeciwtarczycowym z wyboru i jest stosowany u kotów w Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat.2,3

Dawkowanie

 • Trzy prezentacje tabletek – 1,25 mg, 2,5 mg i 5 mg
 • Zalecana dawka początkowa to 2,5 mg podawane dwa razy dziennie
 • Celem jest ustalenie najniższej działającej dawki i utrzymanie stanu eutyreozy

 

1 Caney, S.M.A. (2013) Journal of Feline Medicine and Surgery 15(6): 494–502

2 Peterson ME (2000). Hyperthyroidism. In: Ettinger SJ, Feldman EC (Eds). Textbook of Veterinary Internal Medicine,Volume 2, 5th Edition. WB Saunders Company, Pennsylvania, pp.1400-1419.

3 Peterson ME, Kintzer PP, Hurvitz AI (1988). Methimazole treatment of 262 cats with hyperthyroidism. Journal of Veterinary Internal Medicine 2, 150-157.

keyboard_arrow_up