Endokrynologia

Czym jest endokrynologia?

Endokrynologia jest nauką o narządach lub grupach komórek w organizmie, które wydzielają hormony. Hormony to przekaźniki chemiczne wytwarzane przez organizm w celu działania na określone cele wewnętrzne. Mogą stymulować lub hamować swój cel – patrząc ogólnie, odgrywają ogromną rolę w regulowaniu metabolizmu w organizmie.

Mimo to, że wiele tkanek w organizmie wydziela hormony, to te, na których spoczywa główna odpowiedzialność, nazywane są gruczołami dokrewnymi. Ich przykładami są: nadnercza, tarczyca bądź przysadka mózgowa. W ciele znajdują się układy sprzężenia zwrotnego, które zapewniają ścisłą kontrolę nad produkcją hormonów, a to z kolei zapewnia indywidualne dopasowanie procesów metabolicznych w organizmie każdego zwierzęcia.

Kiedy dochodzi do choroby w obrębie układu hormonalnego (dokrewnego), hormony mogą być wytwarzane w zbyt dużej lub zbyt małej ilości. Skutkuje to zarówno objawami nagłymi, jak i podstępnymi, powolnie postępującymi. Niezależnie od przebiegu, zwierzęta chorują i konieczna jest interwencja weterynaryjna, aby zmniejszyć negatywny wpływ choroby endokrynologicznej na zdrowie i jakość życia psów i kotów.

Dzięki ważnym badaniom i wprowadzeniu wielu produktów, Dechra wyraźnie ugruntowała swoją pozycję jako ekspert w dziedzinie endokrynologii. Obecnie jesteśmy liderem w tej dziedzinie, zapewniając skuteczną terapię dla zwierząt towarzyszących cierpiących z powodu chorób endokrynologicznych. Dzięki szerokiej gamie produktów i wsparciu merytorycznemu, możemy pomóc Ci w skutecznej kontroli i terapii chorób endokrynologicznych.

Jak mogę dowiedzieć się więcej o endokrynologii?

Opracowaliśmy szereg materiałów pomocniczych i modułów do nauki online, które pomogą Ci przejść od rozpoznania po leczenie i monitorowanie niedoczynności kory nadnerczy (choroby Addisona), nadczynności kory nadnerczy (zespołu Cushinga), niedoczynności tarczycy i nadczynności tarczycy kotów.

Jak leczyć choroby endokrynologiczne?

W firmie Dechra dysponujemy produktami leczniczymi weterynaryjnymi zarejestrowanymi do stosowania w terapii niedoczynności kory nadnerczy (choroba Addisona), nadczynności kory nadnerczy (zespół Cushinga), niedoczynności tarczycy oraz nadczynności tarczycy kotów.

keyboard_arrow_up