Czy wiesz, że…

Nadal istnieje znacząca liczba pacjentów z podejrzeniem zespołu Cushinga, u których nie postawiono ostatecznego rozpoznania tej choroby

Na każdych 
100
leczonych pacjentów...

…przypada 
57
innych, u których podejrzewa się zespół Cushinga, ale nie jest on potwierdzony

Zespół Cushinga najczęściej występuje u pacjentów w średnim wieku i starszych. Nadczynność kory nadnerczy tła przysadkowego występuje najczęściej u małych ras w typie teriera, z kolei u większych psów bardziej prawdopodobne jest wystąpienie zespołu Cushinga zależnego od nadnerczy.

Niezależnie od przyczyny pierwotnej choroby, jej objawy kliniczne są takie same.

Jak rozpoznać zespół Cushinga?

Rozpoznawanie zespołu Cushinga nie musi być skomplikowane, postawienie diagnozy może być proste.*

*Rozpoznanie u psów coraz częściej stawia się we wcześniejszych fazach choroby i zwierzęta nie wykazują wszystkich objawów litery „P” na pierwszej wizycie. Każda kombinacja objawów może sugerować chorobę.

keyboard_arrow_down

Kolejny krok

Jeżeli informacje wynikające z opisu zwierzęcia i objawy kliniczne nasuwają podejrzenie zespołu Cushinga, kolejnym krokiem jest wykonanie wstępnych badań diagnostycznych.

 

W tabeli poniżej przedstawiono najczęściej występujące zmiany w badaniach laboratoryjnych:

 

 

 

Gdy podstawowe badania nieswoiście wskazują na chorobę, kolejny krok polega na wykonaniu swoistych badań potwierdzających występowanie zespołu Cushinga.

Wsparcie w diagnostyce

W przypadku zespołu Cushinga, szczególnie u pacjentów, u których występują objawy, wydające się przeczyć sobie nawzajem, trudno może być ocenić kiedy należy wdrożyć leczenie. Firma Dechra zapewnia szeroki wybór materiałów edukacyjnych pomocnych w rozpoznawaniu nadczynności kory nadnerczy.

Narzędzie diagnostyczne w zespole Cushinga

Wspólnie z Peterem Grahamem, BVMS PhD CertVR DipECVCP MRCVS, adiunktem w Katedrze Patologii Klinicznej i Endokrynologii, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Nottingham, firma Dechra opracowała narzędzie diagnostyczne, mające pomóc Ci określić, które z obserwowanych objawów są najważniejsze w konkretnych przypadkach klinicznych.

Narzędzie wskaże czy zespół Cushinga może stanowić prawdopodobną przyczynę objawów, pomagając Ci w podjęciu decyzji dotyczącej leczenia.

Wypróbuj narzędzie

Film: Rozpoznanie w trzech krokach

Zespół Cushinga a komunikacja

Zdajemy sobie również sprawę z tego, iż dobra komunikacja może sprzyjać lepszemu stosowaniu się do zaleceń przez właścicieli, ułatwiając nieco przejście z etapu podejrzenia choroby do jej rozpoznania.

Przygotowaliśmy serię krótkich webcastów, w których dr Audrey Cook omawia wyzwania i przedstawia rozwiązania dotyczące skutecznej komunikacji z właścicielami zwierząt  na temat zespołu Cushinga. Każdy webcast podzielono na krótkie sekcje, omawiające poszczególne zagadnienia:

  • Kiedy rozmawiać o zespole Cushinga?
  • Omówienie kolejnych etapów diagnozy
  • Zaangażowanie i wsparcie właścicieli w procesie leczenia

Wstęp

Kiedy rozmawiać o chorobie Cushinga?

Badania diagnostyczne

Leczenie i wsparcie


 

 

Wspieramy Cię w leczeniu

Poza wsparciem w rozpoznawaniu zespołu Cushinga, udostępniamy również szeroki wybór materiałów edukacyjnych, aby pomóc w leczeniu i monitorowaniu pacjentów z tym zaburzeniem:

 

Szkolenie w Akademii Dechra zostało podzielone na krótkie części, aby pomóc Ci określać typowe objawy, stawiać wstępne i ostateczne rozpoznanie zespołu Cushinga oraz bezpiecznie i skutecznie leczyć go za pomocą leku Vetoryl.

Wsparcie Twoich klientów

Poza wspieraniem Ciebie, zapewniamy też szeroki zakres materiałów informacyjnych dla właścicieli zwierząt, które można im przedstawić po postawieniu rozpoznania u ich podopiecznych. Kliknij na ikony poniżej, aby je zobaczyć i pobrać:

 

Wsparcie w indywidualnych przypadkach

 

 

Kontakt

Rodzaj zapytania

Wsparcie techniczne

E-mail: info.pl@dechra.com

Dedicated technical support

Tel: 01939 211200
Email: technical@dechra.com

keyboard_arrow_up